Azbest

Čo je azbest?
Azbest
- "zázračný nerast" sa v minulosti používal ako ohňu vzdorný izolačný materiál. Vláknitý silikátový prírodný materiál vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam (odolnosť vysokým teplotám, oderu, oxidácii, sily v ťahu, ohybnosti) bol desaťročia používaný v mnohých priemyselných odvetviach najmä v stavebníctve. Najčastejšie používaný azbest je chryzotil, ktorého sa u nás od roku 1870 do roku 1992 vyťažilo 150 miliónov ton.Škodlivosť azbestu
Pre človeka je azbest nebezpečný najmä svojimi voľne poletujúcimi mikroskopickými vláknami. Tieto neviditeľné vlákna o dĺžke 5μ a hrúbke 3μ pri inhalácii (nadýchaní) vnikajú do pľúc. Vzhľadom k svojej pevnosti a ostrosti vlákna prenikajú až do bunkových stien výstelky pľúc. Samočistiaci efekt pľúc, ktorý dokáže ľudský organizmus pri odkašľávaní zbavovať pľúca prachu v tomto prípade nefunguje. Dlhodobým účinkom vlákien azbestu na organizmus vznikajú ochorenia.
Čo ponúkame
Naša firma sa zaoberá likvidáciou azbestu.
V tomto obore pracujeme od roku 2010.
Ponúkame odstraňovanie azbestového materiálu z plochých striech, obkladov budov a všetkých exteriérových objektov.
Postup likvidácie azbestových stúpačiek:
Základným princípom správneho odstránenie azbestových stúpačiek z bytového objektu je zamedziť uvoľneniu azbestových vlákien do obytného priestoru. Toto prevádzame nasledovne:
Skúsenosti ukázali, že likvidácia azbestu jednoduchým odstraňovaním bez jeho stabilizácie nemá z hľadiska ekológie, pracovného prostredia a ochrany zdravia požadovaný efekt. Meraniami bolo zistené, že ešte dlhú dobu po sanácii azbestové vlákna ostávali vo vzduchu.
Na povrchovú úpravu materiálov obsahujúcich azbest sa pred a po ich demontáži používa fixačný prípravok Fixo plus. Tento sa nanáša na predmetný materiál obsahujúci azbest vysokotlakým striekaním.
Ochorenia zapríčinené expozíciou azbestu:
-
pľúcna azbestóza (postupná náhrada pľúcneho tkaniva väzivom) - sprevádza ju dráždivý kašeľ, vykašliavanie, neurčitý tlak v hrudníku, postupne sa zhoršujúca dýchavičnosť a konečná srdcovo-pľúcna nedostatočnosť
-
pľúcna rakovina, mezoteliom - ochorenie výstelky brušnej dutiny, prípadne rakovina gastrointestinálneho systému.
Dôležité upozornenie:
- Latentná doba medzi začiatkom expozície azbestu a vznikom ochorení je 20 až 40 rokov.
- Neexistuje nijaká známa bezpečná úroveň vystavenia sa účinkom azbestu. Nie je určená prahová dávka azbestovej expozície (nie je určené neškodné množstvo nadýchania sa azbestových vlákien).
- Čím viac ste vystavení azbestovej expozícii, tým väčšie je riziko, že Vás postihne choroba súvisiaca s azbestom.
- Ak silný fajčiar pracuje v prostredí s rizikom expozície azbestu, pravdepodobnosť výskytu zhubného ochorenia priedušiek sa zvyšuje na 50- až 90- násobok v porovnaní s nefajčiarom neprichádzajúcim do styku s azbestom.
FAKTY:
- Analýza EWG (environmentálna výskumná skupina so sídlom vo Washingtone) predpovedá, že na základe doterajšieho vývoja zomrie v priebehu najbližších 10 rokov v USA viac než 100.000 ľudí na ochorenia súvisiace
- s azbestom.
- Podľa britskej HSE (Health and Safety Executive) do roku 2010 vzrastie vo Veľkej Británii počet úmrtí na choroby vyvolané expozíciou azbestu v minulosti až na 10 000 ročne.
- Vo Švédsku je zaznamenaných viac úmrtí v dôsledku neskorších účinkov expozície azbestu, než činí celkový počet prípadov smrteľných pracovných úrazov (štatistické údaje Európskej agentúry).
- Azbest je zaradený podľa WHO - IARC stupňom č. 1 - preukázateľný karcinogén pre človeka.
- Ak silný fajčiar pracuje v prostredí s rizikom expozície azbestu, pravdepodobnosť výskytu zhubného ochorenia priedušiek sa zvyšuje na 50- až 90- násobok v porovnaní s nefajčiarom neprichádzajúcim do styku s azbestom
- V USA demolácie budov spôsobujú dlhodobo vysoké koncentrácie azbestu v životnom prostredí, ktoré trvajú aj niekoľko mesiacov.
- V minulosti sa choroby z azbestu vyskytovali iba u robotníkov pracujúcich v azbestovom priemysle. Neskôr sa ochorenie začalo vyskytovať aj u ľudí , ktorí neboli profesionálne exponovaní azbestom.
- Zatiaľ čo pred niekoľkými desaťročiami sa väčšina úmrtí vyskytovala medzi robotníkmi vystavenými azbestu,
- v súčasnosti je tomuto ohňovzdornému minerálu vystavených viac než milión ľudí na pracovisku a ďalšie milióny
- vo svojom okolí či životnom prostredí.
Kde sa nachádza, kde s ním prídeme do styku?
Azbest sa v minulosti používal najmä v tepelnoizolačných materiáloch, ako sú
Referencie
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010